XX Rocznica Powstania Solidarności

Do XX rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Komisja Zakładowa przy Politechnice Wrocławskiej przywiązywała tak dużą wagę, że już 3 czerwca zaproszono do siedziby Komisji Zakładowej osoby współtworzące dwie dekady temu pierwszy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” na uczelni. Osoby te, mimo licznych obowiązków, przyjęły zaproszenie i przybyły na spotkanie, by wyrazić przekonanie, że choć czas nieubłaganie przerzedza wspomnienia (i wspominających też, niestety), to nigdy nie jest za późno mówić o szczególnym znaczeniu ówczesnych doświadczeń.

Odbyła się dyskusja nad formami uczczenia jubileuszu, a do realizacji tego zadania powołano Komitet Honorowy, w skład którego weszli ludzie zasłużeni dla „Solidarności” i NZS na różnych etapach losów tych organizacji: Janusz Biernat, Stanisław Huskowski, Witold Jabłoński, Ludomir Jankowski, Janusz Łaznowski, Wojciech Maj, Marek Muszyński, Kornel Morawiecki, Andrzej Mulak, Sławomir Najnigier, Andrzej Olszewski, Jan Waszkiewicz, Andrzej Wiszniewski, Tomasz Wójcik, Ryszard Wroczyński.

Uczelniane obchody rocznicowe miały się wpisać w regionalne i ogólnopolskie uroczystości, których głównym wydarzeniem będzie rocznica podpisania Porozumień Gdańskich – 31 sierpnia 2000 roku.

Zaczęto je 1 września Mszą św. koncelebrowaną przez bp. Józefa Pazdura, ks. Stanisława Orzechowskiego, ks. Stanisława Pawlaczyka, ks. Jacka Falkowskiego oraz ks. Mirosława Drzewieckiego, który wygłosił kazanie. Wśród słuchających gości byli m.in. marszałek dolnośląski Jan Waszkiewicz, posłowie Jan Chmielewski i Tomasz Wójcik,
b. minister budownictwa Sławomir Najnigier, prorektorzy: Ludomir Jankowski i Jerzy Świątek, przewodniczący Zarządu Regionu Janusz Łaznowski. Nie mogło oczywiście zabraknąć kolejnych przewodniczących Komisji Zakładowej oraz aktualnych i byłych pracowników Politechniki Wrocławskiej.

Wrażenie robił wystrój ołtarza: kwiaty w kolorach narodowych i „zabytkowy” obrus z haftowanym napisem: „Matko Pocieszenia, wspieraj „Solidarność”.

1

Po mszy wszyscy przeszli pod tablicę upamiętniającą pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej – śp. Tadeusza Huskowskiego – pod którą w obecności syna Stanisława i synowej Ewy złożono kwiaty, a Jan Waszkiewicz oraz posłowie Tomasz Wójcik i Andrzej Smirnow przypomnieli niezwykłą postać człowieka, który w Szarych Szeregach walczył o niepodległość kraju, a zmarł w czasie pracy nad drugoobiegowymi publikacjami, odznaczając się przez całe życie wyjątkową skromnością i siłą charakteru.

Z okazji XX-lecia został wydany jubileuszowy numer Biuletynu Informacyjnego.

2

W holu i na antresoli w A-1 Ryszard Wroczyński, Janusz Łaznowski i Ludomir Jankowski dokonali otwarcia wystawy prezentującej zdjęcia i eksponaty, takie jak plakaty, pocztówki, bibułę, pałki ZOMO, pociski z gazem łzawiącym, znaczki „pocztowe” i wpinane w klapę, a nawet koszulę więzienną. Zwiedzający wpisywali się do księgi pamiątkowej, wpłacali też datki na pomnik „Solidarności”, który planowano wznieść na terenie uczelni.

3

4

Wspomnieć jeszcze należy o spotkaniu w klubie studenckim” gdzie witali się znajomi sprzed lat, którzy robili sobie pamiątkowe zdjęcia i usiłowali sobie przypomnieć – nie bez pewnych trudności – składy poszczególnych Komisji Zakładowych. Ktoś zauważył, że czas na rozmowach biegł im równie szybko, jak „szalone lata osiemdziesiąte”.

Członkowie, którzy nie mogli uczestniczyć w obchodach przesyłali gratulacje m.in. otrzymaliśmy list zza oceanu od naszego członka prof. Zdzisława Kremensa.

5

Wystawę poświęconą XX-leciu „Solidarności” otwarto też w Arsenale przy ul. Cieszyńskiego we Wrocławiu, a przed siedzibą dolnośląskiej „Solidarności” Janusz Łaznowski –przewodniczący Zarządu Regionu i Jarosław Obremski – przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, uroczyście odsłonili tabliczkę z nową nazwą placu Solidarności (zastąpiła dawny pl. Czerwony).

2 września związkowcy wraz z rodzinami spotkali się na przystani AZS na festynie, uczestnicząc w regatach wioślarskich i przejażdżkach motorówką, smakując wiejski chleb ze smalcem i kiełbasę z rusztu, tańcząc przy zespole folklorystycznym i przysłuchując się nowinkom ze świata polityki, którymi dzielili się minister nauki prof. Andrzej Wiszniewski i wiceprezydent Wrocławia Andrzej Jaroch. Przez całą imprezę, która trwała do późnych godzin popołudniowych, zbierano datki na fundusz budowy pomnika „Solidarności” na Politechnice Wrocławskiej. Pogoda dopisała.

Była to bodaj pierwsza próba zorganizowania rocznicowej imprezy w gronie rodzinnym i rekreacyjno-rozrywkowej konwencji. Próba udana i potrzebna, a pomysł podchwyciły też władze Zarządu Regionu, organizując tego samego dnia festyn rekreacyjno-sportowy pn. „Sobota z Solidarnością” na stadionie MOSiR przy ul. Lotniczej ale pogoda już nie dopisała.

Opracowała: Jadwiga Szymonik