Forum

Regulamin FORUM

Dodaj nowe ogłoszenie

 
 
 
 
 
 
 
Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Ze względów bezpieczeństwa możemy zapisać adres IP 18.97.9.170
Może się okazać, że twój wpis będzie widoczny na forum po sprawdzeniu go.
Zastrzegamy sobie prawo do redagowania, usunięcia lub nie publikowania wpisów.
57 wpisów.
O zniesławianiu z Wrocław napisał/a 23 października 2024 o 15:21
W ostatnich latach akademickich studenci lub grupy studiujących dość łatwo wysuwają w stosunku do nauczycieli akademickich wyimaginowane zarzuty, formułują oskarżenia o charakterze dyfamacyjnym, wypełniające znamiona zniesławiania (zwłaszcza na zamkniętych mediach społecznościowych). W związku z tym pozwalam sobie przytoczyć fragment kpk, gdzie §1 art. 212 [Zniesławienie] stanowi: "Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"; https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-karny-16798683/art-212. Uważam, że świadomość istnienia ww. zapisu kpk może pomóc nauczycielowi akademickiemu w rozstrzyganiu konfliktów między studentem i nauczycielem akademickim. Jednocześnie uświadamia studentowi spoczywającą na nim odpowiedzialność oraz możliwość poniesienia konsekwencji prawnych. Równie ważne jest, aby przełożony nauczyciela akademickiego rozpatrujący konfliktową sprawę miał na względzie treść ww. zapisu kpk. W.Salejda, emerytowany nauczyciel akademicki PWr.
W ostatnich latach akademickich studenci lub grupy studiujących dość łatwo wysuwają w stosunku do nauczycieli akademickich wyimaginowane zarzuty, formułują oskarżenia o charakterze dyfamacyjnym, wypełniające znamiona zniesławiania (zwłaszcza na zamkniętych mediach społecznościowych). W związku z tym pozwalam sobie przytoczyć fragment kpk, gdzie §1 art. 212 [Zniesławienie] stanowi: "Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"; https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-karny-16798683/art-212.
Uważam, że świadomość istnienia ww. zapisu kpk może pomóc nauczycielowi akademickiemu w rozstrzyganiu konfliktów między studentem i nauczycielem akademickim. Jednocześnie uświadamia studentowi spoczywającą na nim odpowiedzialność oraz możliwość poniesienia konsekwencji prawnych.
Równie ważne jest, aby przełożony nauczyciela akademickiego rozpatrujący konfliktową sprawę miał na względzie treść ww. zapisu kpk.
W.Salejda,
emerytowany nauczyciel akademicki PWr.
Kontynuując wątek tkz "Zielonego Ładu" napisał/a 12 kwietnia 2024 o 09:25
W poruszanej tematyce warto wspomnieć o książce Bjorna Lomborga "Fałszywy Alarm", której polskie wydanie właśnie pojawiło się na rynku. Książka oparta jest na analizach wykonanych przez zespół światowej klasy ekonomistów (także klimatycznych) w ramach think tanku Konsensus Kopenhaski. Pokazano (posiłkując się ogólnie dostępnymi danymi z IPCC, UN, innych), że ekonomiczny kierunek Zielonego Ładu jest całkowicie chybiony, oraz wskazano na kierunki, których zwrot inwestycyjny (oraz zwrot dla społeczeństw) jest korzystny i wysoki (min. adaptacja, innowacje, edukacja, zdrowie, inne). Lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych realistycznym spojrzeniem na skutki zmian klimatycznych oraz kierunki ich łagodzenia/minimalizowania/zrozumienia. dr hab. inż. Ziemowit Malecha prof. PWr
W poruszanej tematyce warto wspomnieć o książce Bjorna Lomborga "Fałszywy Alarm", której polskie wydanie właśnie pojawiło się na rynku. Książka oparta jest na analizach wykonanych przez zespół światowej klasy ekonomistów (także klimatycznych) w ramach think tanku Konsensus Kopenhaski. Pokazano (posiłkując się ogólnie dostępnymi danymi z IPCC, UN, innych), że ekonomiczny kierunek Zielonego Ładu jest całkowicie chybiony, oraz wskazano na kierunki, których zwrot inwestycyjny (oraz zwrot dla społeczeństw) jest korzystny i wysoki (min. adaptacja, innowacje, edukacja, zdrowie, inne). Lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych realistycznym spojrzeniem na skutki zmian klimatycznych oraz kierunki ich łagodzenia/minimalizowania/zrozumienia.
dr hab. inż. Ziemowit Malecha prof. PWr
W sprawie Zielonego Ładu z Wrocław napisał/a 23 marca 2024 o 15:17
Popieram stanowisko Solidarności protestującej przeciw wprowadzaniu w naszym kraju tzw. "Zielonego Ładu". Przez kilkanaście lat zajmowałem się Odnawialnymi Źródłami Energii i uważam, że wiele teorii głoszonych w tej dziedzinie nie ma uzasadnienia naukowego. Przykładowo jestem przekonany, że wytwarzanie dwutlenku węgla przez człowieka jest nieszkodliwe i ograniczenia wprowadzane w tym zakresie są zbędne (jest to tylko decyzja polityczna). Zainteresowanych odsyłam do mojego artykułu w Elektro-info 7_8 / 2022. Dr hab. inż. Bogusław Karolewski, emerytowany prof. Wydziału Elektrycznego PWr.
Popieram stanowisko Solidarności protestującej przeciw wprowadzaniu w naszym kraju tzw. "Zielonego Ładu". Przez kilkanaście lat zajmowałem się Odnawialnymi Źródłami Energii i uważam, że wiele teorii głoszonych w tej dziedzinie nie ma uzasadnienia naukowego. Przykładowo jestem przekonany, że wytwarzanie dwutlenku węgla przez człowieka jest nieszkodliwe i ograniczenia wprowadzane w tym zakresie są zbędne (jest to tylko decyzja polityczna). Zainteresowanych odsyłam do mojego artykułu w Elektro-info 7_8 / 2022.
Dr hab. inż. Bogusław Karolewski, emerytowany prof. Wydziału Elektrycznego PWr.
Janusz Szymków z Wrocław napisał/a 14 lutego 2024 o 18:09
Jeszcze słowo o wyborach, Szanowni Państwo, jak wiecie niedługo odbędą się wybory na rektora i dotyczy to wszystkich uczelni w Polsce. I powiem szczerze – jestem zdruzgotany poziomem kandydata, ale na szczęście nie dotyczy to naszej wspólnoty. I żeby było jasne, nie ingeruje w wybory na innej uczelni, pokazuję tylko stronę etyczną pracowników nauki. Prof. Stanisław Żerko przytoczył na twiterze wpis prof. Macieja Góreckiego z Uniwersytetu Warszawskiego, który deklaruje, że będzie się ubiegał o funkcję rektora UW w nadchodzących wyborach: https://twitter.com/StZerko/status/1756766417699872843 Słowa, które tam padły nie zasługują na cytowanie (każdy zainteresowany sam może poczytać), ale reakcja prof. M Góreckiego to już jest kuriozum: „Wyciągają skriny starych skasowanych tweetów, pisanych we wzburzeniu na niszczenie ludzi przez PiS. To wszystko świadczy o tym, że mam szansę w wyborach Rektora” https://twitter.com/Maciej76718052/status/1757056525443428655 Nie przypominam sobie, aby ktoś w ten sposób określał byłych członków PZPR, a było ich na uczelniach wielu. Nie wiem czy prof. M. Górecki ma szansę na zostanie rektorem, ale co na to społeczność akademicka, KRASP, Rektor UW? Czy tak ma wyglądać „elita” kształtująca charaktery młodych ludzi? Janusz Szymków
Jeszcze słowo o wyborach,
Szanowni Państwo, jak wiecie niedługo odbędą się wybory na rektora i dotyczy to wszystkich uczelni w Polsce. I powiem szczerze – jestem zdruzgotany poziomem kandydata, ale na szczęście nie dotyczy to naszej wspólnoty. I żeby było jasne, nie ingeruje w wybory na innej uczelni, pokazuję tylko stronę etyczną pracowników nauki.
Prof. Stanisław Żerko przytoczył na twiterze wpis prof. Macieja Góreckiego z Uniwersytetu Warszawskiego, który deklaruje, że będzie się ubiegał o funkcję rektora UW w nadchodzących wyborach: https://twitter.com/StZerko/status/1756766417699872843
Słowa, które tam padły nie zasługują na cytowanie (każdy zainteresowany sam może poczytać), ale reakcja prof. M Góreckiego to już jest kuriozum: „Wyciągają skriny starych skasowanych tweetów, pisanych we wzburzeniu na niszczenie ludzi przez PiS. To wszystko świadczy o tym, że mam szansę w wyborach Rektora” https://twitter.com/Maciej76718052/status/1757056525443428655
Nie przypominam sobie, aby ktoś w ten sposób określał byłych członków PZPR, a było ich na uczelniach wielu. Nie wiem czy prof. M. Górecki ma szansę na zostanie rektorem, ale co na to społeczność akademicka, KRASP, Rektor UW? Czy tak ma wyglądać „elita” kształtująca charaktery młodych ludzi?

Janusz Szymków
2024 - wszystkiego najlepszego napisał/a 30 grudnia 2023 o 10:35
Wszystkim życzę wszelkiego dobra w nadchodzącym Nowym Roku. Szczególnie pomyślności życzę naszej Politechnice, która niestety wydaje się, że w ostatnich latach miała pecha. 2024 to na PWr (i nie tylko) rok wyborczy i tu składam życzenia wyniku, który pozwoli naszej uczelni i nam razem z nią mądrze się rozwijać. Życzę nam wszystkim uczelni przyjaznej, apolitycznej, czerpiącej z najlepszych tradycji. To możliwe, choć dziś może niektórym trudno w to uwierzyć. Dobrego 2024, Politechniko!
Wszystkim życzę wszelkiego dobra w nadchodzącym Nowym Roku. Szczególnie pomyślności życzę naszej Politechnice, która niestety wydaje się, że w ostatnich latach miała pecha. 2024 to na PWr (i nie tylko) rok wyborczy i tu składam życzenia wyniku, który pozwoli naszej uczelni i nam razem z nią mądrze się rozwijać. Życzę nam wszystkim uczelni przyjaznej, apolitycznej, czerpiącej z najlepszych tradycji. To możliwe, choć dziś może niektórym trudno w to uwierzyć. Dobrego 2024, Politechniko!