Miesięczne archiwum: czerwiec 2016

Spotkanie Seniorów 80+

(fot. Krzysztof Mazur)

Stało się już to tradycją, pod koniec czerwca na zaproszenie Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność spotyka się grupa Seniorów 80+, emerytowanych pracowników Politechniki Wrocławskiej i zarazem członków NSZZ Solidarność. Tak też się stało i w tym roku. 28 czerwca Seniorzy mieli nie tylko okazję do powspominania, mogli też wspólnie pomodlić się za tych co już odeszli, pośpiewać oraz podyskutować. Na szczególną uwagę zasługuje pochwała wieku dojrzałego wyrażona w formie poetyckiej przez dr Izabelę Hydmę  oraz w postaci krótkiej refleksji dra Antoniego Koślińskiego.

Przewodniczący KZ NSZZ Solidarność przekazał każdemu Seniorowi okolicznościowy adres i mały upominek od Komisji Zakładowej.
Na zakończenie uczestnicy spotkania stanęli do wspólnej pamiątkowej fotografii. Wszyscy życzyli sobie spotkania za rok w dobrym zdrowiu.

——————————————————————————————————

Dr Izabela Hudyma

Pytania o 70+

Gdy publikatory podają autorytatywnie,
że starość to:
spadek aktywności fizycznej
depresja
i w końcu demencja
to pytam:
A może to z kieliszkiem wina
w słonecznej Prowansji patrzenie na pola lawendy?
A może w pięćdziesiątą rocznicę ślubu
wyjazd na Kasprowy,
bo góry zawsze były w Ich życiu?
A może z rąk życzliwych przyjąć potrawę dzieciństwa
i wspominać dreszcze dojrzewania?
A może wyjechać i zachwycić się pięknem głów Mitoraja
i polubić Włochy?
A może w chwilach smutku i osamotnienia
niebo spojrzy na nas i będziemy jednością?
Listopad 2014


Dr Antoni Kośliński

Lęk przed starością zasadza się na naszej niezgodzie na tymczasowy charakter przywilejów jakimi jesteśmy obdarzeni i niektórzy, kiedy dopadnie ich starość, mają więcej do stracenia niż inni.

Do przywilejów tych należy zdrowie przekładające się na sprawność fizyczną i umysłową, atrakcyjny wygląd i moc społeczna wyróżniająca się władzą, dobrymi dochodami, prestiżem, sławą i siłą perswazji z nich wynikającą. Gdy ich zabraknie, mamy do czynienia z najogólniej mówiąc, niemocą, która może na przykład wyrazić się niedołęstwem fizycznym lub umysłowym. Utrata przywilejów, jest bolesna, oznacza bowiem, przynajmniej teoretycznie pozbawienie wolności i stanie się zależnym od innych.

Tak jednak stać się nie musi, upływowi jednych przywilejów może towarzyszyć proces wzbogacania się o nowe, kolejne doświadczenia życiowe, mądrość powiększającą się o dystans  wobec trywialnych i pozornych wartości, a także towarzyszącą mu cierpliwość i pogodę ducha.

Zmiana perspektywy może otworzyć nowe, dotychczas nieznane horyzonty i zachęcać do dzielenia się zamiast gromadzenia, pomagania miast współzawodnictwa, wyzbycie się pychy na rzecz pokory, zastąpienie arogancji sztuką kompromisu, a niecierpliwość nietolerancji wyrozumiałością i współczuciem.

Tak oto starzejąc się stajemy wreszcie, jeśli to nie udało się dotychczas, przed szansą wielkiej wygranej – doświadczenia szczęścia.

40. ROCZNICA CZERWCA

WOLNE NIEDZIELE DLA TYSIĘCY PRACOWNIKÓW

Ponad osiem lat temu, 1 lutego 2008 r. grupa kilkunastu osób podpisała „Przymierze na rzecz wolnej niedzieli”. Wśród sygnatariuszy Przymierza był Przewodniczący KZ , członek Prezydium ZR Dolny Śląsk i członek Komisji Krajowej NSZZ Solidarność  dr Tomasz Wójcik.

Celem tego Przymierza było działanie m.in. na rzecz zachowania świątecznego charakteru niedzieli jako dnia wolnego od pracy poprzez prawne uregulowania czasu pracy handlu  w niedziele.

Można powiedzieć, że jeden z celów Przymierza jest bliski realizacji, bowiem 28 kwietnia 2016 r. utworzono Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ograniczającej  Handel w Niedziele, a 23 maja 2016 r. pełnomocnik tego Komitetu Alfred Bujara z Solidarności, złożył na ręce Marszałka Sejmu RP wniosek o rejestrację Komitetu wraz z projektem ustawy i uzasadnieniem. (projekt      uzasadnienie)

W związku z powyższym oraz zgodnie z Uchwałą Programową KZD, Solidarność w całym kraju  włączyła się w akcję zbierania podpisów poparcia dla tego projektu. Każdy, kto chce udzielić poparcia projektowi ustawy, może pobrać formularz poparcia (tutaj pobierz formularz) i po jego wypełnieniu (instrukcja wypełnienia formularza) przekazać do Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność osobiście ul. Gdańska 13 pok. 208 w godz. 8.00-13.00 lub pocztą na adres Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność  Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, nie później niż do 15 sierpnia 2016 r.

W kolejnych wydaniach IBIS będziemy przypominać o tej akcji.

REHABILITACJA-02_06_2016