Miesięczne archiwum: kwiecień 2018

Konstytucja 3 Maja

fl33 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Konstytucję 3 Maja uchwalono w najbardziej sprzyjających dla uchwalenia pierwszych dniach maja, gdyż większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Aby nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy, zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Po wielu godzinach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli, wprowadziła podział władz na ustawodawczą, wykonawcza i sądowniczą. Konstytucja wprowadzała w Rzeczpospolitej wolność wyznania, jednak religią panującą pozostawał katolicyzm. Na mocy Konstytucji likwidacji uległa odrębność Polski i Litwy, zniesiono liberum veto. Sejm składał się z dwóch izb – wybieranych na dwuletnią kadencję. Głową rządu stawał się król. Obecnie 3 Maj zajmuje drugie miejsce po 11 Listopada. Święto przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli się trudu reformy państwa chylącego się ku upadkowi. Dostarcza nam też wiele wzorów do naśladowania, daje przykłady zachowań patriotycznych.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

flDzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone jest od 2004 roku.

Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Barwy biała i czerwona zostały uznane nieoficjalnie za narodowe 3 maja 1792, w pierwszą rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami, które nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonym tle. Oficjalnie, po raz pierwszy, kolory biały i czerwony uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z 7 lutego 1831 roku. Kolejne regulacje prawne dotyczące barw RP to m.in Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 roku „O godle i barwach RP”, Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 „O barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych”. Ostatecznie święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to zostało ustalone przez Sejm 20 lutego 2004 roku.

Uroczystości 2 maja rozpoczynają się o 11:30 na wrocławskim Rynku. Po przemówieniach i wojskowej defiladzie organizatorzy zapraszają uczestników na piknik i widowisko artystyczne przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu.

Na placu będzie można obejrzeć wojskowy sprzęt, w tym m.in. transporter Rosomak, stację radiolokacyjna, trał przeciwminowy czy armato-haubicę samobieżną oraz wyrzutnię artyleryjską.

Na Placu Powstańców Warszawy oraz Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich będzie można obejrzeć m.in. dynamiczne i statyczne pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

konferencja

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Państwowa  Inspekcja Pracy
i Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk
uprzejmie zapraszają do uczestnictwa w organizowanej
 
w dniu 26 kwietnia 2018 roku
ogólnopolskiej konferencji z okazji obchodów Światowego
Dnia Pamięci Ofiar Wypadków
przy Pracy i Chorób Zawodowych.

 

W tym roku temat konferencji brzmi: Wpływ dialogu na ochronę pracy.

Konferencja odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy im. Prof. J. Rosnera we Wrocławiu przy ul. M. Kopernika dnia 26 kwietnia (czwartek) o godz. 10.00.

29 kwietnia br. o godzinie 11.30 w Katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ofiar wypadków przy pracy.

 Ramowy program Konferencji:
9.30 – 10.00 Rejestracja uczestników konferencji,
10.00 – 10.45 Przywitanie i otwarcie konferencji, wystąpienia zaproszonych gości,
10.45 – 12.00 referaty wygłoszą m.in.: przedstawiciel Pracodawców, przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy, przedstawiciele Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”,
12.00 – 12.30 Przerwa kawowa,
12.30 – 13.45 Dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości, m.in: Pracodawców, ekspertów strony związkowej, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, naukowców,
13.45 – 14.00 Podsumowanie konferencji, zamknięcie obrad,
14.00 – 15.15 Poczęstunek.

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa we Mszy Św. i Konferencji.

Przewodniczący Zarządu
Regionu Dolny Śląsk
NSZZ „Solidarność”
 Kazimierz Kimso

 

NOWA WERSJA ENCYKLOPEDII SOLIDARNOŚCI POLITECHNICZNEJ

 

Zapraszamy do odwiedzenia nowej odsłony Encyklopedii Solidarności Politechnicznej!

 [LINK]

PRZEKAŻ 1% SWOJEGO PODATKU

Przekażcie 1% ze swojego należnego podatku za 2017 r. na jedną z inicjatyw Komisji Zakładowej w Politechnice Wrocławskiej:

PRZEKAŻ 1% SWOJEGO PODATKU NA SYNA ZMARŁEGO PRACOWNIKA – M. FIRLEJA
Zmarły 24 lata temu dr Mikołaj Firlej, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej oprócz wielu wspaniałych osiągnięć pozostawił po sobie niezwykłe dzieło. Chory na postępującą dystrofię mięśni typu Duchenne (zanik mięśni). Jego stan jest na tyle ciężki, że od dziesięciu lat ma tracheostomię i cały czas oddycha przy pomocy respiratora.
Polecamy więcej szczegółów na stronie http://www.fundacjaavalon.pl/nasi_beneficjenci/firlej_marek.html
Przekazując 1% podatku lub darowiznę FUNDACJI AVALON z dopiskiem Firlej, 4592 pomagacie mi Państwo realizować moje marzenia oraz finansować specjalistyczny sprzęt.
KRS: 0000270809

PRZEKAŻ 1% SWOJEGO PODATKU NA FUNDACJĘ PRZYJAZNY DOM IM. S. JABŁONKI
Zmarły 11 lat temu dr Stanisław Jabłonka, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej oprócz wielu wspaniałych osiągnięć pozostawił po sobie niezwykłe dzieło. Jest nim ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dom ten prowadzi Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki.
Polecamy więcej szczegółów na stronie http://www.przyjaznydom.wroclaw.pl
Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki
KRS: 0000228691

PRZEKAŻ 1% PODATKU DLA KRYSTYNY SKOWRONEK – CÓRKI DŁUGOLETNIEJ PRACOWNICY POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ
Pani Krystyna w wyniku przebytego ekspansywnego udaru mózgu w zakresie RMCA cierpi na niedowład połowiczy lewostronny. Przebywa pod opieką rodziny w warunkach domowych. Z uwagi na utrwalone deficyty neurologiczne wymaga kontroli i leczenia w poradni rehabilitacyjnej (intensywna rehabilitacja). Wiążą się z tym znaczne wydatki na zakup leków, środków pielęgnacyjnych, zaopatrzenia ortopedycznego i zabiegi rehabilitacyjne.
Polecamy więcej szczegółów na stronie: TUTAJ
KRS: 0000050135, a w rubryce „cel szczegółowy” wpisać TOSKANIA

lub

przekazując choćby najdrobniejsze kwoty na konto:
Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia Bank Pekao S.A. I Oddział Wrocław
45 1240 1994 1111 0000 2495 6839
z dopiskiem: darowizna na cele ochrony zdrowia – „TOSKANIA”

PODPISANE POROZUMIENIE Z CZESKIM ZWIĄZKIEM Nove Odbory

W dniach 4-5 kwietnia podczas wizyty w Czechach delegacja Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk zawarła Porozumienie o współpracy ze związkiem Nove Odbory. Delegacja związkowców na czele z przewodniczącym Kazimierzem Kimso gościła na spotkaniu ze związkowcami czeskimi w Broumovie. W spotkaniu brał również udział członek Prezydium Zarządu Regionu Tomasz Wójcik. Porozumienie podpisali Kazimierz Kimso i Jaroslav JurysekW myśl podpisanego porozumienia nastąpi m.in. wymiana informacji w zakresie obowiązującego prawa pracy, promocji zatrudnienia i zmniejszenia bezrobocia, organizowania wspólnych konferencji i szkoleń a także informowaniu mediów o wspólnych działaniach.

WCZASY 2018

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Politechnice Wrocławskiej przygotowała ofertę wypoczynkową na rok 2018.

Wypoczynek 2018

Dla członków Solidarności zniżka

HOLANDIA

HISZPANIA

 CHORWACJA