Menu główne
- AKTUALNOŚCI
- USTAWA O REPRESJONOWANYCH
- Władze Związku
- Reprezentacja
- STANOWISKA I OPINIE
- Sekcje Branżowe
- Sprawy Członkowskie
- Pomoc Materialna
- PRAWO
- Sprawy pracownicze
- BHP
- SIP
- ZFŚS
- TWOJE PIENIĄDZE
- O NAS
- PUBLIKACJE
- HISTORIA ZWIĄZKU
- Region
- Komisja Krajowa
- INNE
- GOŚCIE SOLIDARNOŚCI PWR
- WYJAZDY PATRIOTYCZNE
- HYMN SOLIDARNOŚCI
- GALERIA ZDJĘĆ
- ICH JUŻ NIE MA WŚRÓD NAS
ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
LICZNIK ODWIEDZIN
Roczne archiwum: 2025
Zapomniany Bohater
Sala 140 w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej. Przy wejściu do niej tablica upamiętniająca Władysława Ciska. Ten student i asystent PWr został zamordowany w 1948 r. za działalność niepodległościową
15 grudnia 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB w swoim mieszkaniu przy ul. Smoluchowskiego pod zarzutem działalności w WiN‑ie. Był sądzony przez Rejonowy Sąd Wojskowy we Wrocławiu w licznej grupie członków WiN-u wraz z dowódcą tej organizacji na okręg dolnośląski – kapitanem AK Ludwikiem Marszałkiem. Po haniebnym procesie politycznym został wraz z innymi skazany na karę śmierci.
Tablica upamiętniająca postać Władysława Ciska, odsłonięta została na Politechnice Wrocławskiej 27 października 1990 r. w obecności rektora PWr prof. Jana Kmity. Umieszczono ją początkowo we wnętrzu sali, z którą Cisek był związany jako dydaktyk, potem przeniesiono w miejsce bardziej dostępne.
Wiązankę kwiatów pod tablicą, z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” złożyli przedstawiciele Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w PWr.: Jolanta Balicka i Janusz Szymków.