Roczne archiwum: 2023

ŚP Jadwiga Szymonik

ś.p. Jadwiga Szymonik

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 25.12.2023 r. zakończyła swoje ziemskie życie nasza Przyjaciółka i dobry duch NSZZ Solidarność, Jadwiga Szymonik. Była współzałożycielem Solidarności w Politechnice Wrocławskiej i przez dziesięciolecia jej głównym filarem. Odznaczała się ogromną wrażliwością na ludzi będących w potrzebie, była gorącą patriotką, jednocześnie całkowicie oddana Solidarności.

Była wzorem dobrego człowieka. Będzie Jej nam bardzo brakować.

Przyjaciele z NSZZ Solidarność w Politechnice Wrocławskiej

Nota biograficzna ś.p. Jadwigi Szymonik tyko w znikomej części ukazująca Jej działalność.

Jadwiga Szymonik, ur. 1 II 1948 w Łosicach k. Wrocławia. Ukończyła Technikum Handlowe w Oleśnicy (1966).

1966-1970 kierowniczka sklepu w Spółdzielni Ogrodniczej we Wrocławiu; 1970-1971 sekretarka w Lotniczych Zakładach Naukowych tamże; 1971-1974 pracownik administracyjny w Wojewódzkim Biurze Projektów tamże, 1974-1978 w
Dolnośląskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Obiektów Kultury tamże; od 1978 pracownik Politechniki Wrocławskiej: 1978- IX 1980 specjalista w Instytucie Inżynierii Chemicznej i Urządzeń Cieplnych; 1 X 1980 –17 XII 1981 pracownik biura KZ „S”; 22 XII 1981-1989 specjalista w Pionie ds. Studenckich, od 1989 w KZ „S”.

Od 2 IX 1980 w „S”, członek Komitetu Założycielskiego „S” IIChiUC PWr, 1 X 1980-17 XII 1981 sekretarz i członek etatowy KZ PWr; 1980-1981 organizatorka i koordynatorka kolportażu pism niezależnych na PWr, m.in. „Biuletyn Dolnośląski”, „Solidarność Dolnośląska”, „Z Dnia na Dzień”, „Komunikaty”, „Informacje”.

13-15 XII 1981 członek Komitetu Strajkowego, specjalista ds. łączności i informacji strajku okupacyjnego w Gmachu Nowym Elektrycznym (D-1) PWr. 1982-1989 współorganizatorka i koordynatorka podziemnych struktur opozycyjnych związanych z PWr: organizatorka siatki kolportażu wydawnictw podziemnych m.in. „Z Dnia na Dzień”, „Solidarność Walcząca”, „Biuletyn Informacyjny” oraz książek Instytutu Literackiego w Paryżu i Nowej; organizatorka materiałów poligraficznych (farby, sita, papier, maszyny drukarskie), zarządzanie finansami : zbiórka składek, wypłata zasiłków statutowych, organizatorka paczek żywnościowych, ubraniowych, pomocy finansowej dla internowanych, aresztowanych i ich rodzin; organizatorka skrzynek kontaktowych, mieszkań dla ukrywających się, koordynatorka siatki kurierów wydawnictw podziemnych PWr, łączniczka ze środowiskiem studenckim (przekazuje informacje dotyczące zatrzymań, skreśleń z listy studentów, postępowań dyscyplinarnych na PWr). 1982-1989 współpracowniczka Uczelnianej Komisji Koordynacyjnej PWr (m.in. wymiana informacji, materiałów, wydawnictw podziemnych, sprawozdawczość finansowa). Od 1982 członek RKS „S” DŚl (m.in. we współpracy z Markiem Muszyńskim, Tadeuszem Husowskim, Ryszardem Czochem, Janem Pawłowskim), odpowiedzialna za dystrybucję materiałów i łączność z kurierami. 1983-1987 współpracowniczka „Solidarności Walczącej” (za pośrednictwem Wojciecha Myśleckiego i Jana Pawłowskiego).

Inicjatorka powstania tablic pamiątkowych: śp. Tadeusza Huskowskiego (1990), śp. Tadeusza Kosteckiego (2002). Odpowiedzialna za realizację budowy oraz pozyskiwanie środków finansowych na budowę pomnika „Wszystkim współtwórcom, obrońcom i bohaterom ‘Solidarności’” (2001). Red. nacz. Publikacji „Wyboista droga do wolności. ‘Solidarność’ przy Politechnice Wrocławskiej 1980-2005” (2005). Współautorka ksiązki i płyty „Wielki Adwent narodu” (2006).
Od 1 IX 1989 członek etatowy KZ „S” PWr., od 1998 członek Prezydium i wiceprzew. tamże, od 2006 sekretarz tamże, od 1 VIII 2013 p.o. przew. tamże. Od 2002 przew. KO Administracji Centralnej PWr. Od 2006 delegat na WZD Reg. DŚl.
1992-1993 i 2001-2005 dyr. biura poselskiego Marka Muszyńskiego.

Odznaczona: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1990), Medalem Solidarności PWr (2005), Medalem „Zawsze Solidarni” Regionu Dolny Śląsk (2005), Krzyżem Gloria Artis (2006), Medalem Zjazdu krajowego „Zasłużony dla NSZZ ,Solidarność’” (2009), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę (2009). Medalem 100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu (2011), Medalem Dolnośląskiej Solidarności „Niezłomni” (2018), Krzyżem Wolności i Solidarności (2019), Złotą Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (2022)

Boże Narodzenie 2023

WESOŁYCH ŚWIĄT 2023

W Hołdzie Ofiarom Grudnia 1981

Plakat 8_12_2023

ODESZLI OD NAS

Odeszli_od_nas_2022-2023

Koło Emerytów i rencistów PWr zaprasza

Plakat_Dzień Seniora_2023

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność apeluje o udział w referendum

Obradująca w dniu 7.09.2023 r. Komisja Krajowa NSZZ Solidarność przyjęła stanowisko, w którym apeluje o udział w referendum i w wyborach zaplanowanych na październik bieżącego roku.

Pełny tekst stanowiska:

Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” apeluje o liczny udział w nadchodzących wyborach i połączonym z nimi referendum.

W sposób szczególny zachęcamy do udziału w referendum – najbardziej bezpośredniej formie demokracji – która powinna być na stałe powiązana z wyborami, tak abyśmy jako obywatele mieli możliwość wypowiadania się w najważniejszych sprawach bez podejmowania ogromnego wysiłku na rzecz organizowania komitetów obywatelskich i zbierania podpisów.

Dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” jedno z pytań referendalnych dotyczy wieku emerytalnego. Dla naszego Związku jest to odsunięte w czasie głosowanie, pod którym jedenaście lat temu „Solidarność” walcząc z wydłużeniem wieku emerytalnego zebrała ponad 3,5 mln podpisów. Ironią losu jest to, że tacy ludzie jak ówczesny premier Donald Tusk, który nazywając nas wtedy pętakami i wyrzucając ogromny społeczny wysiłek do kosza, dzisiaj nadal wzywa do tego samego. To dowód, że tacy ludzie nigdy się nie zmieniają.

Zbliżające się wybory parlamentarne i połączone z nimi referendum, to nie tylko wielkie święto demokracji, to również ważny obywatelski obowiązek i odpowiedzialność. Również wobec wielkich geopolitycznych zawirowań, groźnych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” tradycyjnie nie wskazuje na kogo należy głosować, ufając w mądrość swoich członków, sympatyków i całego społeczeństwa. Prosimy jednak, aby podejmując decyzje przy urnach wyborczych i referendalnych odrzucać tych, którzy wielokrotnie kłamali, niedotrzymywali obietnic, czy sprzeniewierzali się postulatom „Solidarności”. Nawet jeśli dzisiaj mówią coś innego. Wiele z tych postulatów udało się zrealizować i ważne jest czy ludzie, których wybierzemy, zechcą to zachować.

Wybory w KSN i w Regionie

W dniach 26-27.05.2023 r. odbyło się zebrania sprawozdawczo-wyborcze delegatów na Walne Zebranie Krajowej sekcji Nauki NSZZ Solidarność, w którym uczestniczyli również delegaci z naszej politechnicznej Solidarności. Przewodniczącym KSN ponownie został wybrany prof. Dominik Szczukocki z Uniwersytetu Łódzkiego, natomiast dr Janusz Szymków, przewodniczący KZ NSZZ Solidarność w Politechnice Wrocławskiej, został wybrany do Rady Krajowej Sekcji Nauki.

fot. M. Żegliński

W dniach 6-7.06.2023 r. odbyło się Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność. Przewodniczącym Zarządu Regionu ponownie został wybrany (niemal 100% głosów) Kazimierz Kimso. W WZD z Politechniki uczestniczyli, mgr Agnieszka Misiewicz – skarbnik KZ, dr Janusz Szymków – przewodniczący KZ oraz dr Tomasz Wójcik. Dr Janusz Szymków oraz dr Tomasz Wójcik byli wnioskodawcami w sumie 5 stanowisk i apeli WZD.   Dr Tomasz Wójcik został wybrany do Zarządu Regionu oraz jako delegat na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność.

fot. M. Żegliński

Stanowiska i apele przyjęte przez XXXIV WSZ Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solodarność

Jubileusz Klubu Spotkanie i Dialog

      500. posiedzenie Klubu Spotkanie i Dialog

We Wrocławiu żyje i działa wielu ciekawych ludzi, jednym z nich jest Lechosław Stefan. Prowadzi on od jesieni 1977 roku nieformalny dyskusyjny Klub Spotkanie i Dialog. Ta całkowicie niezależna, obywatelska inicjatywa trwa nieprzerwanie od blisko 46 lat. Przetrwała zmianę systemu politycznego w Polsce, kilku papieży, prezydentów, ministrów nauki. Jest owocem pozytywistycznej postawy Lecha Stefana, absolwenta fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim, który w czasach wszechobecnej cenzury wraz z gronem przyjaciół wypełniał „białe plamy” czasów systemu komunistycznego i propagował wolną myśl. Systematyczne, comiesięczne spotkania odbywały się przez lata w niezmienionym terminie – pierwsza środa miesiąca. Z sierpniową przerwą wakacyjną jest to zwykle jedenaście posiedzeń w ciągu roku.

Właśnie w najbliższą środę 7 czerwca 2023 roku o g. 12.00 odbędzie się okrągła 500. debata. Uroczystość będzie miała miejsce na Uniwersytecie Wrocławskim, w pięknie wyremontowanej sali Oratorium Marianum, a rolę Organizatora przejmie Uniwersytet Wrocławski reprezentowany przez Jego Magnificencję Rektora. Jubileuszowy wykład pt. „Patriotyzm dnia dzisiejszego” poprowadzi prof. dr hab. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Nasz jubilat swoją aktywnością jednoczy środowiska akademickie wyższych uczelni Wrocławia. Będąc absolwentem Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, zainicjował utworzenie Podyplomowego Studium Dziennikarskiego na Papieskim Wydziale Teologicznym, a wcześniej był współinicjatorem Centrum Badań Ekonomicznych i Gospodarczych Politechniki Wrocławskiej  i Uniwersytetu w Connecticut w Stanach Zjednoczonych.

Wyjątkową cechą założyciela i gospodarza Klubu Spotkanie i Dialog jest szeroka aktywność połączona z osobistą skromnością. Dlatego to właśnie przyjaciołom i współpracownikom Lechosława Stefana przypadła w udziale rola inicjatorów uroczystych obchodów jubileuszowego 500. spotkania Klubu. Planowane uroczystości wspiera Stowarzyszenie Wolnego Słowa, jedna z najstarszych organizacji skupiających działaczy opozycji antykomunistycznej w Polsce.

Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Robert Olkiewicz oraz współpracownicy Lecha Stefana – Marta Morawiecka, Piotr Chełstowski, Piotr Gaglik, prof. Krzysztof Sobiech, Michał Kwilecki oraz Tomasz Białaszczyk, przewodniczący oddziału dolnośląskiego Stowarzyszenia Wolnego Słowa

serdecznie zapraszają na unikatowe w skali kraju 500. posiedzenie Klubu.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Flaga Polski w tle błękitne niebo z chmurami.

Kolejny rok świętujemy i demonstrujemy nasze przywiązanie do naszej Polskiej Flagi.

Przewodnik „Biało-Czerwona”

IBIS 2023

IBIS 2023