Miesięczne archiwum: sierpień 2017

PANEL DYSKUSYJNY CZŁONKÓW WROCŁAWSKIEGO RKS-U

plak2Panel dyskusyjny pt. Działalność RKS w latach 1983-1990 z udziałem Marka Muszyńskiego, Jerzego Malinowskiego, Kazimierza Cięciwy, Tomasza Wójcika, Leszka Żołyniaka i Eugeniusza Szumiejki, z wprowadzeniem do tematu Kazimierza Kimso i prowadzeniem Janusza Wolniaka, odbędzie się 31 sierpnia w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, pl. Kościuszki 10, po godzinie 18.00.

Źródło: Zarząd Regionu

FILM “ZAWSZE SOLIDARNI” W TVP WROCŁAW

TVP3_sk

W  czwartek 31 sierpnia o godzinie 20:45 na antenie TVP3 Wrocław odbędzie się premierowa emisja dokumentu o Dolnośląskiej Solidarności – pt. „ Zawsze Solidarni”.

Będzie to film Marcina Bradke opowiadający zarówno o przeszłości jak i obecnej działalności naszego Regionu.

WAŻNA USTAWA DLA REPRESJONOWANYCH

31 sierpnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, 18 lipca 2017 r., poz. 1386).

Jednym z najważniejszych założeń nowelizacji jest przyznanie działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym w okresie PRL comiesięcznego świadczenia pieniężnego w wysokości 402,72 zł. Świadczenie to będzie przyznawane bezterminowo i bez względu na dochód. Poza zmianą zasad przyznawania świadczenia pieniężnego, w nowelizacji przewidziano też modyfikację reguł przyznawania pomocy finansowej. W szczególnych przypadkach Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie przyznawał pomoc jednorazową do wysokości 300% najniższej emerytury. Przewidziano też pomoc okresową, która może być udzielana najdłużej do sześciu miesięcy, w wysokości do 100% najniższej emerytury miesięcznie. Dawni działacze opozycji będą mogli otrzymać środki na częściowe pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych, dostosowanie pomieszczeń mieszkalnych do rodzaju inwalidztwa oraz opłacanie pomocy pielęgnacyjnej.

Historia podziemnego Radia “Solidarności”

W centrum Historii “Zajezdnia” we Wrocławiu 29 sierpnia odbyło się spotkanie twórców podziemnego Radia “Solidarności” RKS-u (Regionalnego Komitetu Strajkowego). Do podzielenia się wspomnieniami dr Łukasz Kamiński zaprosił panelistów a zarazem najważniejszych twórców tego przedsięwzięcia: Tadeusza Jakubowskiego i Tadeusza Kozara. W dyskusji zabrali głos i inni bohaterzy tamtych czasów, wspominając niejednokrotnie tych, którzy już odeszli do wieczności.

TU RADIO SOLIDARNOŚĆ

MandziosW latach 80. podziemni radiowcy wyemitowali blisko 30 audycji, w których lektorzy czytali m.in. teksty z “Biuletynu Radiowego RKS”. Nagrane na kasety programy przekazywano podziemnym komisjom zakładowym Solidarności. Opozycyjni działacze skonstruowali również tzw. radio Julia, dzięki któremu przechwytywali rozmowy milicji. W 1985 roku radio zakończyło swoją działalność, by powrócić na antenę 3 marca 1988. Do współpracy włączyli się wtedy działacze Niezależnego Zrzeszenia Studentów, którzy prowadzili własne Radio NZS.Radio było namierzane przez SB, korzystającej również z pomocy enerdowskiej Stasi oraz żołnierzy wojsk radzieckich stacjonujących w Polsce. W czerwcu 2009 roku we Wrocławiu odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona dolnośląskim, podziemnym radiowcom.

Jeszcze w tym roku ma się ukazać publikacja poświęcona zmarłym twórcom podziemnego radia.

Na zakończenie twórcy podziemnego Radia “Solidarność” biorący udział w panelu stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

rad0

Dzień Solidarności i Wolności 2017

images_(1) images

Dzień Solidarności i Wolności został ustanowiony przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku świętem państwowym w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zainicjował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Dzień Solidarności i Wolności jest obchodzony corocznie w rocznicę porozumień sierpniowych zawartych pomiędzy władzami komunistycznymi a przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych. Porozumienia sierpniowe były podpisane w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) oraz w Jastrzębiu-Zdroju (3 września). Święto było obchodzone po raz pierwszy w Gdańsku 2005 r. w 25 rocznicę porozumień sierpniowych. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy wysunął listę 21 postulatów, na których czele umieszczono żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły przestrzegania praw i wolności konstytucyjnych, zniesienia przywilejów partyjnych, a także poprawy warunków bytowych społeczeństwa.

Nowa oferta Wypoczynku 2017

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Politechnice Wrocławskiej zaprasza na wypoczynek na rok 2017.

Wypoczynek 2017
Dla członków Solidarności zniżka

 

PROGRAM OBCHODÓW 37. ROCZNICY SIERPNIA

rocznica

Serdecznie zapraszamy do udziału we wrocławskich obchodach 37. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”

Program obchodów

19.08.2017 r.
godz. 12:00 – Msza Św. na Górze Iglicznej k. Międzygórza

26.08.2017 r.
godz. 21:30 – specjalny pokaz Wrocławskiej Fontanny (Hala Stulecia – Pergola), po pokazie wciągnięcie flagi „Solidarności” na Iglicę

27.08.2017 r. 
godz. 10:00 – złożenie kwiatów na grobach śp. Kazimierza Michalczyka i Piotra Bednarza na Cmentarzu Grabiszyńskim
godz. 12:00 – Msza Św. w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka przy Al. Pracy
godz. 13:30 – złożenie kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Grabiszyńskiej
godz. 14:00 – spotkanie uczestników uroczystości na terenie Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184

31.08.2017 r.
godz. 18:00 – otwarcie wystawy Janusza Wolniaka pt. „Bojkot wyborów 1985” oraz panel dyskusyjny o działalności Regionalnego Komitetu Strajkowego NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk, Klub Muzyki i Literatury, pl. Kościuszki 10

1.09.2017 r. 
godz. 17:00 – koncert wROCK for Freedom 2017 – ORGANEK, RIVERSIDE, FISZ EMADE TWORZYWO, teren Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184

2.09.2017 r. 
godz. 17:00 – koncert wROCK for Freedom – Legendy rocka – LECH JANERKA, TEN YEARS AFTER (Anglia), THE STONES (Anglia) – best tribute band to THE ROLLING STONES, teren Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184

Bilety na koncerty można nabyć w sekretariacie Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, a także w sieciach MediaMarkt, Saturn, Empik oraz w serwisach biletin.pl, ticketpro.pl, ebilet.pl, biletyna.pl
Szczegółowe informacje oraz ceny biletów

9.09.2017 r. 
27. Bieg Solidarności, teren Hotelu Wodnik, ul. Na Grobli 28

Informacje o represjonowanych 2017

Informacje dotyczące nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych
z powodów politycznych  

Definicja działacza opozycji antykomunistycznej

Działaczem opozycji antykomunistycznej jest osoba, która w okresie od dnia 1 stycznia 1956 r. do dnia 31 lipca 1990 r., łącznie przez co najmniej 12 miesięcy prowadziła, w ramach struktur zorganizowanych lub we współpracy z nimi, zagrożoną odpowiedzialnością karną, działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce.

Uwaga: Do okresu 12 miesięcy, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się okresów działalności w ramach niezależnego ruchu związkowego lub niezależnego ruchu studenckiego, prowadzonej w okresie od dnia 31 sierpnia 1980 r. do dnia 12 grudnia 1981 r.

 Czytaj dalej ->